Rizika bez rizika

Výškové práce a arboristika.

Hroty proti ptactvu – jak by to (ne)mělo vypadat?

Hrotové systémy jsou jedním z pasivních prvků při obraně před holuby. Často bývají lidově označovány též jako bodce na holuby, bodáky, pichláky apod. Důležité je však vědět, že jejich hlavní síla není v tom, že by se na ně holubi napichovali, ale v tom, že zabraňují v přistání těchto ptáků. Z tohoto důvodu je nutné při obraně Vaší nemovitosti postupovat komplexně, protože podaří-li se holubovi někde přistát, je schopen hrotovým systémem projít a jedná-li se o „zajímavou“ lokalitu (jakou jsou třeba zapuštěné římsy vhodné pro úkryt a hnízdění), je schopen v hrotech zahnízdit. Níže si uvedeme několik příkladů, jak by montáž neměla vypadat, protože je-li práce udělána nekvalitně, její výsledek je neúčinný a stojí Vás zbytečně další prostředky na nápravu.

Vykrývací šíře

Vykrývací šíře je rozměr, který je konkrétní hrotový systém schopen ošetřit tak, aby zabránil usednutí holuba. Adekvátně s jeho zvyšující se velikostí přibývá počet jednotlivých hrotů. Zde je tedy potřeba, aby již před objednáním hrotových systémů došlo k podrobnému zaměření všech ošetřovaných ploch tak, aby na každou z nich přišel kus s adekvátní vykrývací šíří.

Na fotografiích vidíme rozdíl mezi špatně a dobře zvolenou vykrývací šíří. Na prvním obrázku je plocha ošetřena hrotovým systémem, který má však malou vykrývací šíři a holubi tak mohli, byť o něco obtížneji, přistávat za hroty. Zároveň nebyly ošetřeny přilehlé plochy, takže pokud se holubovi nechtělo přistávat za hroty, mohl v klidu přistát na roh a za hroty pohodlně dokráčet, k čemuž také docházelo. Na druhém snímku je již vše opraveno, místo jednořadého systému byl zvolen třířadý a ošetřeny byly všechny plochy. Problém s holuby byl vyřešen.

Na výše uvedených fotkách můžete názorně vidět, co může špatně zvolený způsob ochrany způsobit. Instalací jedné řady hrotů se pouze vyhodily peníze. Pro holuby je místo naopak bezpečnější a útulnější.

 

Lepící tmel

Lepící tmel je zásadní složkou úspěšné montáže. Je potřeba používat kvalitní neutrální silikon – jen tak můžeme zajistit to, že se hroty časem neodlepí. Neutrální silikon seženete i v hobby marketu za cenu kolem 100kč, ale tudy cesta nevede. Používejte pouze neutrální silikon doporučený výrobcem hrotů, byť je cena téměř dvojnásobná. V celkovém rozpočtu to není taková částka a máte jistotu, že se hroty od silikonu neodlepí. Hrotový systém lepte celoplošně!

Na první fotce můžeme vidět, co dokáže udělat nekvalitní práce. Je zde špatně úplně vše. Na plechu pod žlabem je špatně zvolena vykrývací šíře, hrotový systém je tak nefunkční. Na hraně žlabu nebyly hroty nalepeny celoplošně, ale bodově, navíc ještě s pomocí různých druhů tmelů. Našli jsme zde PU tmel i akrylový tmel. Vše mělo za následek opadání hrotů, které ještě zapříčinily ucpávání žlabů. Holubi si tak v poklidu mohli přistávat na hranu žlabu a poté si seskočit o patro níže a v klidu odpočívat. Na druhé fotografii je již vše opraveno.

Atypické povrchy

Potřebujete-li ošetřit atypické povrchy jako jsou různě zahnuté svody nebo kulaté lampy, využijte možnosti dělení hrotového systému na menší části.

Na fotografiích vidíme, že lampy jsou sice ošetřeny řadou hrotového systému, ale holub si na lampě přistál v místě, kde již hroty kvůli pružnosti materiálu nemohly být v kuse nalepeny a poté se pohodlně mezi hroty usadil. Zde by bylo lepší nelepit hroty po řadách(jak jsou dodávány), ale rozdělit je na menší segmenty a vytvořit jakéhosi „ježka“.

Upozornění

Montáž hrotových systémů si můžete udělat sami nebo se obrátit na některou z mnoha firem, které tyto služby nabízí. Objednáte-li si firmu, měli byste vědět, že se jedná o službu jako je každá jiná. To znamená, že se vztahuje dvouletá záruka na dodané zboží a práci, což mnoho našich zákazníků netuší a připravují se tak zbytečně o peníze. Samozřejmě je nutné se předem domluvit s firmou, aby došlo k naplnění všech podmínek případné reklamace. Nejčastějším důvodem, kdy záruku nelze poskytnout je, když chce majitel objektu někde „ušetřit“ a chce instalovat hrotové systémy s menší vykrývací šíří, případně v rozsahu menším, než by bylo potřebné. Více se o montáži hrotových systémů dozvíte zde.