Rizika bez rizika

Výškové práce a arboristika.
strom na pozemku

Jak na kácení stromů na vlastním pozemku

I když jste majiteli pozemku a všeho co na jeho povrchu je, nemusí být kácení stromů jednoduchým procesem. Je nutné vyřešit potřebné papírování a zároveň dodržet patřičné zákony. Ve finále je však tou nejkomplikovanější věcí samotné kácení stromů. Je tak potřeba vyřešit veškeré náležitosti, ale také dobře zvážit, zda-li na kácení opravdu vystačíte sami.

Vyhlášky a zákony aneb co vás může omezovat

Hned první věcí, která vás může omezovat, jsou vyhlášky týkající se ochrany životního prostředí. Nejzásadnější komplikací je respektování takzvaného vegetačního období. To je víceméně jaro a léto, během kterého jsou rostliny, stromy a živočichové na vrcholu aktivního života. Výjimku ze zákona tvoří náletové rostliny. To jsou rychle se šířící dřeviny jako například břízky nebo plané ovocné stromy.

Existují i výjimky pro vegetační období a dospělé stromy. Klasickým případem je např. strom poničený bouřemi a silným větrem, který svojí nestabilitou ohrožuje zdraví a majetek majitele. Mezi další příklady rovněž patří vyvrácené stromy, které potřebují odstranit.

stromy na vlastním pozemku

Další nepříjemností mohou být jakékoliv povrchové komunikace a energetické sítě. To je častý problém ve chvíli, kdy potřebujete při jakékoliv stavební práci nebo kácení stromu nejen povolení úřadů, ale také povolení majitelů či správců přilehlých sítí. Povrchové komunikace a sítě však většinou patří Českému telekomunikačnímu úřadu nebo společnosti ČEZ, se kterými je komunikace naštěstí běžně bez obtíží.

Na co si dát pozor a kdy se do toho pustit sami

Strom před samotným kácením je potřeba nejdříve očistit od různých větví a to především v případě, pokud nemáte dostatek prostoru na pád stromu anebo je strom příliš rozrostlý. Jak jednoduše poznat, zda si můžete dovolit strom pokácet sami? Pokud máte okolo stromu dostatek prostoru na pád a nehrozí žádná škoda na majetku a zdraví, pak se pro vás může stát kácení bezpečným.

Běžné kácení ze země je velice rizikové i za použití kvalitních technologií. Největším rizikem je poškození majetku či zdraví. Může se stát, že špatně padající strom poškodí v lepším případě ploty, v horším případě způsobí ohromné škody na přilehlých vozidlech a domech nebo někoho zraní.

Obtížné kácení přenechávejte profesionálům

Tím nejchytřejším a nejbezpečnějším rozhodnutím je vše přenechat na profesionály. Naše společnost Rizikabezrizika.cz je schopna likvidovat stromy jakékoliv velikosti i na velice omezeném prostoru. Díky zkušenostem a výškové technice si můžeme dovolit to, na co amatéři zkráceně nemají techniku a prostředky. Strom pomocí lan nebo plošiny od koruny pevně uchytíme a postupně jej připravíme o větve. Následně začneme odřezávat i hlavní kmen. Vše bez rizika.

Bezpečnost této metody je neocenitelná především v různých zástavbách jako jsou satelitní městečka, kde je prostor na kácení plně rozvinutého a vysokého stromu minimální. Při profesionálním provedení postupného ořezu stromu se ale nemusíte bát ani o zdraví a ani o majetek. Stačí jen zabezpečit prostor v okruhu několika málo metrů od stromu tak, aby měly větve kam padat.