Rizika bez rizika

Výškové práce a arboristika.

Maketa dravce: Vyplatí se pořídit na balkón či fasádu?

Ptáci mohou na vašem domě způsobit mnohé škody. Je proto vhodné je nějakým způsobem odstrašit. Za tímto účelem se používá maketa dravce, kterou můžete připevnit přímo na fasádu, popřípadě na některý z klempířských prvků vašeho domu. Maketa havrana, sokola, poštolky nebo výra vás může zbavit například holubů, kteří zejména ve městě mohou způsobovat škody na budovách.

Jak mohou ptáci poškodit váš dům?

Proč je pro nás přítomnost ptáků na našem pozemku tak problematická? Ptáci totiž mohou způsobit mnohé nepříjemnosti, zejména svým trusem:

  • Jejich trus ničí budovy a fasády – jejich čištění nebo zasklívání je nákladné. Oproti tomu maketa dravce je mnohem levnější záležitostí, která může pomoci. Trus dokáže poškodit i ocelové a betonové povrchy.
  • Trus ptáků je nebezpečný – hrozí riziko minimálně šedesáti různých infekčních chorob nebo také riziko uklouznutí.
  • Úklid po ptácích se může prodražit. Neustálé čištění balkonu či jiných prostor je únavné a může být i nákladné z hlediska nákupu úklidových materiálů či speciálních služeb profesionálů.
  • V průmyslových prostorách může dojít ke kontaminaci podlah, stěn i zařízení. Nebezpeční jsou zejména v potravinářském průmyslu nebo při výrobě chemikálií či léků.
  • Trus ptáků je nevzhledný.

Využijte přirozené nepřátele ptáků

Právě dravci patří mezi přirozené nepřátele spousty druhů ptáků. Některé napadají a pochutnávají si na nich podobně jako na myších, jiným kradou vejce. Proto je maketa dravce dobrým nápadem. Je však zapotřebí splnit několik základních podmínek, aby byla maketa účinná. Zaprvé se vyplatí čas od času utřít maketě oči, aby se leskly. Také dravec má lesklé oči. Dále je pak důležité, čas od času maketu přemístit. Ptáci sice mají malé mozečky, ale úplně hloupí také nejsou.

Letící dravec

Existují makety, které jsou připevněny tak, že je vítr nerozpohybuje. Ty se hodí tam, kde by hrozilo otlučení fasády nebo poničení okolních prostor. Dravci, které můžeme zavěsit do prostoru, budou mít navíc tu výhodu, že když se do nich opře vítr, budou vypadat, že jsou v letu. A to je pro ptáky velmi nebezpečné. A o to účinnější. Pravdou ale je, že se nehodí úplně do všech prostor. Je možné je použít na balkonech, ale také do polí či ovocných sadů.

Nejen vizuální metoda odstrašování

Po čase mohou ptáci odhalit, že se nejedná o skutečného dravce. Tento interval ale můžete prodloužit tak, že využijete synergii hned několika efektů. Existují totiž zvuky, které napodobují dravce. Také ony samy o sobě dokážou spoustu ptáků odstrašit. Nicméně kombinací těchto dvou zařízení můžete docílit ještě efektivnějšího účinku odstrašení.

Čím dříve, tím lépe

Čím dříve proti ptákům zakročíte, tím lépe. Odstrašování je třeba započít ještě před tím, než si začnou stavět hnízda a snášet vejce. Zahnízdění ptáci mohou být vytrvalejší. Jejich mláďata je budou „nutit“ neopouštět stanoviště. Ideální je začít s instalací maket dravců co nejdříve na jaře nebo pak na podzim až v zimě.

Všechno, co by mohlo ptáky na váš pozemek lákat, pokud možno odstraňte. Mohou to být zbytky jídla, odpadky, hnízdní materiál a další prvky. To, co ptáky na váš pozemek láká, můžete zjistit tak, že je budete pozorovat.

Profesionální instalace

Pokud je maketa umístěna na nepříliš vhodném místě, může se stát, že nebude mít význam – ptáky neodstraší. Vyplatí se proto svěřit se do rukou odborníků. V Praze a okolí můžete využít Rizikabezrizika.cz. Jsme společností, která má zkušenosti nejen s instalací samotných maket dravců, ale také s dalšími výškovými pracemi, jako je například nátěr fasád a klempířských částí vašeho domu. Stejně tak dokážeme odstranit mnohé škody, které již ptáci napáchali.