Rizika bez rizika

Výškové práce a arboristika.

Mytí fasády wapkou – ano nebo ne?

Pokud vlastníte rodinný dům, tak nám dáte určitě za pravdu, že je stále co dělat, opravovat a budovat. Péče o fasádu je však jedna z věcí, která se často zanedbává. Přitom nejde jen o vizuální aspekt. Udržovaná fasáda má především funkční význam a to pro celý dům. Na základě stavu vaší fasády se mění tepelná stabilita v místnostech domu a rovněž schopnost správně izolovat vlhkost. Nejjednodušší činností, jak můžete fasádu držet v dobré kondici, je její pravidelné omývání. V tomto článku si řekneme důvody, proč omývat fasádu wapkou a jaké to může mít plusy nebo mínusy.

Omývání wapkou má spoustu zásadních výhod

Pro nezasvěcené vysvětlíme pojem wapka. Jedná se o přetlakovou stříkací pistoli. Znáte ji například z myček, kde se s ní umývají auta. Wapka má výborné čistící vlastnosti a to proto, že je voda stříkána v prudkém a koncentrovaném proudu. Díky tomu se tak zúročí nejen přírodní čistící vlastnost vody, ale také tlak, který dokáže mnohé nečistoty odstranit bez jakýchkoliv potíží.

Přetlakovou pistoli doporučujeme každému majiteli rodinného domu s pozemkem. Díky této vychytávce umyjete snadno nejen fasádu, ale například i dlažbu či vaše auto.

Samotné čištění musí mít několik důležitých zásad. Tím prvním je varování, že by se fasáda neměla čistit z bezprostřední blízkosti. Přímo pod ní je vrstva izolačního materiálu (většinou polystyrenu), který není proti bodovému poškození dostatečně odolný. Snažte se proto čistit fasádu ze vzdálenosti jednoho až dvou metrů. Čištění pak už z logiky věci realizujte ze shora. Nečistoty vám budou opadávat a stékat do dosud nevyčištěné plochy a nepřiděláte si tak jakoukoliv práci navíc.

Čištění wapkou má výhody především ve své nenáročnosti. Přetlaková pistole není drahá záležitost a velice snadno se používá. Navíc wapka očistí veškeré povrchové nečistoty, které se nevsakují hluboko do materiálu. Dokáže tak odstranit ptačí trus, náletové nečistoty nebo mech.

V čem se skrývají negativa?

Nedostatky jsou dány dle toho, jakou stavbu budete wapkou čistit. Proud vody je sice prudký, ale jakmile se dostáváte do větší vzdálenosti, tak slábne. S tím pochopitelně výrazně klesá i jeho čistící schopnost. Přízemí vyčistíte bez potíží, ale už první patro a prostor pod střechou je vhodnější řešit jakoukoliv výškovou metodou. Dávat musíte pozor i na čištění zblízka, jak už jsme nastínili na začátku článku. Pokud totiž pustíte do omítky proud z bezprostřední blízkosti, riskujete tím její oprýskání a poničení vrchní vrstvy.

Shrnutí – vyplatí se kupovat wapku pro čištění fasády?

Poslední otázkou tedy je, zda se vám tento způsob čištění vůbec vyplatí. Odpovědí je ano i ne.

Ano, pokud se jedná o drobnější přízemní stavby. Wapka zde může být naprosto dostačující a měli byste být schopni vyčistit i prostor pod střechou zcela sami. Ten totiž na mnohé mechy, plísně či ptačí trus trpí nejvíce.

Pokud ale máte větší nemovitost, tak je lepší se obrátit na nás. S výškovými pracemi máme letité zkušenosti. Dokážeme se dostat přímo tam, kde je potřeba. Díky tomu provedeme čištění mnohem pečlivěji a efektivněji.