Rizika bez rizika

Výškové práce a arboristika.

Nekróza jasanů

V posledních letech se zejména na vlhčích stanovištích můžeme setkávat s nekrózou jasanů. Jedná se o houbové onemocnění, které způsobuje drobná houbička voskovička jasanová. Vzhledem k tomu, že je jasan v naší krajině významným zástupcem listnatých stromů, je vhodné tomuto problému věnovat pozornost.

Jak se choroba projevuje?

Choroba se projevuje hnědnutím nebo černáním listů a jejich následným předčasným opadem vrcholí koncem léta(srpen-září) a může dojít k úplnému odlistění. U mladých výhonů se nekróza projevuje stejně, tj. hnědnutím až černáním a časem může dojít k jejich uschnutí.

Jak se dá proti chorobě postupovat?

Vzhledem k tomu, že houba přezimuje v pletivech výhonů a v opadaném listí, doporučuje se provést zdravotní řez, při kterém dojde k odstranění zasažených částí. Ty je pak vhodné spálit. Stejně tak listí, které je potřeba důsledně hrabat. Listí lze i kompostovat.

Další možností je provést postřik fungicidním prostředkem, ideálně zkraje léta. Méně významné stromy pak pokácet a nahradit jiným druhem dřeviny, ideálně s ohledem na dané stanoviště.