Rizika bez rizika

Výškové práce a arboristika.

Hroty proti vlaštovkám na římsy a okna

Vlaštovky mohou být užitečnými ptáky. To nepříjemné na nich je jejich trus. Pokud si vlaštovka sedne na váš okenní parapet nebo si v horním rohu vašeho okna postaví hnízdo, čeká vás nepříjemné odklízení jejich výkalů. A ty mohou být velmi agresivní, nemluvě o tom, kolik obsahují různých patogenů. Řešením je odvést vlaštovky od vašeho okna. Pomoci mohou například hroty proti vlaštovkám. Můžete jim poskytnout ale i jiné útočiště – na místě, kde vám ptačí trus nebude tolik vadit, lze vlaštovkám vyrobit umělé hnízdo.

Odveďte ptáky jinam

Populace vlaštovek se bohužel každoročně snižuje, protože jim ubývá přirozené prostředí i stavební materiály, které používají na stavbu hnízd. Půda narušená hnojivy nemusí tolik držet pohromadě, takže postavit hnízdo je velmi obtížné. Proto v žádném případě vlaštovky nelikvidujte!

Hroty proti vlaštovkám se dají použít, aby vlaštovky nesedaly na místa, kde je nechcete. Můžete jim ale připravit umělé hnízdo. To si vlaštovky dotvoří samy a vyvedou mladé. Trus můžete zachytávat na plát plechu nebo dřeva, který namontujete za tímto účelem pod hnízdo.

Kam se dají hroty umístit?

Hroty proti ptákům se neinstalují pouze na oknech a římsách, ale všude, kde je přítomnost ptáků nežádoucí. Může jít o hrany či jiné části střech, markýzy, balkony či rýny. Vybírejte takové hroty, které jsou na konci tupé, aby ptákům neublížily. Jedná se o velice účinnou metodu. Hodí se v podstatě všude, kde ptáci mohou způsobit škody na fasádách, nebo kde by si mohli vytvořit hnízda. Trus ptáků nejenže ničí fasády, ale také šíří choroby.

Jak se hroty instalují?

Obvykle se hroty proti vlaštovkám instalují s pomocí speciálního lepidla. Povrch je zapotřebí nejprve řádně očistit – od trusu ptáků, prachu ale i jiných nečistot. Důležité je plochu taktéž odmastit.

Na takto upravený povrch můžete lepit hroty, které mají obvykle plastovou základnu. Ujistěte se, že vámi vybraný druh hrotů je možné namontovat na místo, které potřebujete: vyrábí se hroty vhodné k instalaci na betonové, kovové i dřevěné povrchy.

Jak vybrat hroty?

Jednotlivé modely se mohou lišit hustotou hrotů, šířkou rozteče drátu a délkou základny. Taktéž je namístě zvolit správný materiál. Měl by být odolný nejen vůči kyselému dešti a korozi, ale také vůči UV záření. Hroty jsou obvykle vyrobeny z nerezové oceli.

Důležité je ale zvážit také to, jaké ptáky chcete od svého okna odehnat. Výrobci vyrábí různé druhy hrotů určené pro různé druhy ptáků. Ty se pak liší počtem hrotů na běžný metr nebo i délkou hrotů.

Odstraňování existujících hnízd

Zatímco bránit vlaštovkám ve vytvoření hnízda je v pořádku, s odstraňováním již existujícího hnízda (s vajíčky/mláďaty nebo bez) si zahráváte se zákonem. Vlaštovky jsou totiž chráněným živočichem. Pokud by vás někdo viděl, jak odstraňujete hnízdo, a tuto skutečnost nahlásil, hrozí vám pokuta až 250 000 Kč. V případě, že dokonce ublížíte samotným živočichům, hrozí vám taktéž trestní stíhání.

Neriskujte svůj život

Ačkoli se tyto hroty dají pořídit na stovkách e-shopů, jejich montáž může být pro někoho náročná. Pokud bydlíte vysoko v bytovém domě, může to být také velmi nebezpečné. Máte-li obavy z toho, jak to sami zvládnete, můžete se obrátit na odborníky v různých druzích výškových prací. Pocházíte-li z Prahy a okolí, využijte naši společnost Rizikabezrizika.cz. Nabízíme různé výškové práce – od montáže umělých dravců proti ptákům až po mytí výškových budov.