Rizika bez rizika

Výškové práce a arboristika.
Jak odstranit kůru ze stromu

Jak odstranit kůru ze stromu? Tipy a triky

Odkornění stromu potřebujeme například pro výrobu nábytku, latí a trámů, které budeme ze stromu tvořit. Kdy se odkornění provádí a jaké jsou možnosti? 

Čerstvě vytěžená kulatina

Jak odstranit kůru ze stromu? Na vašem pozemku se ocitla čerstvě vytěžená kulatina a všude to voní dřevem. Vy byste si rádi ze dřeva vyrobili nábytek, nebo jej dále použili pro své zahradní nebo bytové projekty. S kůrou to ale nepůjde. 

TIP: Víte, jaké vybavení je potřeba ke kácení stromů?

Právě kůra je totiž náchylná k povětrnostním vlivům a usazuje se v ní vlhkost. Kromě toho může být plná škodlivého hmyzu způsobujícího degradaci dřeviny. Navíc se při oteplení dřevo s kůrou začne zapařovat, což přiláká ještě více dřevokazného hmyzu. Je nutno jednat. Kůra musí pryč. 

Kůru odstraňte hned s příchodem jara

Obecně platí, že bychom měli kůru ze stromu odstranit co nejdříve. Samozřejmě to ale neplatí vždy. Například v zimních měsících je možné nechat kulatinu na místě i s kůrou. Když necháte dřevo na místě, nic se mu nestane. Sotva se ale oteplí, bude potřeba se o dřevo postarat. Jak odstranit kůru ze stromu? 

Způsobů odstranění kůry je celá řada

Abyste dřevo zbavili kůry, můžete vyzkoušet několik možností. Například se zbavujeme kůry díky ručnímu pořízku. Pokud se vám do této lety osvědčené metody nechce, bude vám stačit vysokotlaký čistič. Právě vapka je další z možností, jak odkornění uspíšit. Menší kousky dřeva můžete odkornit i pomocí frézy na motorovou pilu, nebo díky kulatému hoblíku. Každá z těchto metod má svá specifika. 

Ruční pořízek nemá chybu

Přemýšlíte, jak odstranit kůru ze stromu, aby vám šla práce rychle od ruky a mohli jste se těšit na krásný a neporušený kmen? Nejsnadnější metodou je ta ruční. Stačí, když si vezmete ruční pořízek a dáte se do práce. Pokud je dřevo vytěženo jen nedávno, nebudete potřebovat velké úsilí. Samozřejmě suché dřevo odkorňovat ručním pořízkem je nekonečná dřina. 

Jak na to? Najděte si místo, kde začnete. Zřejmě uprostřed stromu. Zapřete se tak, abyste svou vahou táhli pořízek k sobě. Zasekněte jej do kůry a snažte se najít místo, kde končí kůra a začíná dřevo. Vypadá to možná složitě, ale pokud je dřevo mokré, již při prvním pokusu se vám podaří sloupnout velkou část kůry. Odměnou vám budou dlouhé kusy kůry, které můžete použít jako mulč na své zahradě. 

Použijeme vysokotlaký čistič

Na pomoc můžete povolat i wapku. Tlak vody je velkou devízou. Vysokotlaký čistič se postará o to, aby šla práce rychle a spolehlivě. Navíc bez námahy. Zatímco s pořízkem máte vše pevně pod kontrolou, u wapky je třeba postupovat opatrně. Tlak je totiž stále stejný, proto se některé kousky zdají ještě nedoloupané, zatímco jinde je již poškozena struktura dřeva. 

I když se to nezdá, vapkou byste mohli dřevo skutečně poškodit a jednotlivá vlákna odloupnout. Postupujte proto velmi opatrně a případně si pomáhejte pořízkem, zejména v místech, kde byly dříve větve a zůstaly zde suky

Snažte se, aby spotřeba vody byla úměrná tomu, co od výsledku očekáváte. Plýtvat vodou pro jednu kulatinu zřejmě nemá příliš mnoho smyslu. 

Ostatní metody odkornění

Fréza na motorovou pilu vám také může pomoci ve vašem úsilí, stejně jako kulatý hoblík. Těmito přístroji ale jen stěží odhadnete, zda již neodstraňujete také některé z dřevěných vláken. Můžete tak totiž narušit celistvost a vnější povrch dřeva. Nadčasovou a stále nejlepší metodou proto zůstává ruční odkornění pomocí pořízku nebo odkoru. 

Kácení a odstranění kůry můžete svěřit profesionálům

Jak odstranit kůru ze stromu naprosto bez námahy? Naše firma Rizikabezrizika.cz se specializuje na výškové práce, péči o stromy,prořezy a kácení stromů v okolí Prahy jsou pro naši zkušenou partu samozřejmostí. Nezávazná poptávka vám ušetří přemýšlení.

Vytvořte si u nás nezávaznou poptávku nebo nás kontaktujte

Mail: info@rizikabezrizika.cz

Tel.: +(420) 607 524 264