Rizika bez rizika

Výškové práce a arboristika.

Víte, jaké vybavení je potřeba ke kácení stromů?

Kácení stromů je rizikovou činností při použití jakékoliv technologie nebo jakéhokoliv postupu. Je potřeba dbát na množství bezpečnostních opatření, jak s ohledem k okolnímu prostředí, tak i k bezpečnosti osob. Jaké vybavení potřebujete a od jakých značek toto vybavení zakoupit?

Pracovní oděv a obuv ke kácení stromů

Při kácení pochopitelně potřebujete takové oblečení, které vás ochrání před naprostou většinou možných nebezpečí a rizik. Vyberte si oblečení, které vás ochrání při nakládání s ostrými předměty a pilami. Často se totiž kácení nemusí odehrávat pouze na zemi. Někdy je potřeba vysoké stromy likvidovat takzvaným postupným kácením, které se odehrává z plošiny nebo z lana. Můžete tedy pracovat v nestabilním prostředí a kompletní pracovní oblečení s ochranou proti prořezu je naprostou nutností.

Základní vlastnost oděvu je odolnost proti prořezu. Dokonce i specializovaná obuv má atestace proti prořezu. V ideálním případě vybírejte obuv i s protiskluzovými podrážkami, které poskytují potřebnou stabilitu. Oblečení při výškových pracích i při pozemním kácení má být vždy v reflexních barvách. Po celou dobu je potřeba být dobře vidět a v případě jakýchkoliv nehod je podstatné, abyste byli výrazní a okamžitě k nalezení. Zapomínat se nesmí ani na ochranu obličeje a hlavy. Minimální nutností jsou bezpečnostní helmy a pracovní brýle. Ideální je pak celoobličejový štít.

Jakým značkám věřit?

Obracejte se na specializované obchody, které se pracovními oděvy a obuví primárně zabývají. Rozhodně nevěřte značkám v různých velkých obchodních řetězcích.

Značky vybírejte jen s patřičnou specializací. Patří mezi ně například dobře známé značky Ardon či Cerva. Výhodou je, že takové společnosti vyrábějí kompletní sortiment. Můžete se tak vybavit od hlavy až k patě.

Rovnou je potřeba zmínit i značky, které se specializují na techniku a výškové práce. U nich je důraz na kvalitu stejně důležitý. Kvalita lan a jištění totiž může rozhodovat o vašem bezpečí i životě. Specializovaných firem na takovou techniku není příliš mnoho, ale většinou jsou mezi odborníky velmi známé. Patří mezi ně například Husqvarna či Stihl. Při nákupu výškového vybavení, jako jsou lana nebo kotvení, můžete věřit značkám jako Taufelberger, Stein nebo Petzl.

Kácení stromů ze země i z výšek: Co vše potřebujete

Pro to nejjednodušší kácení přímo ze zemského povrchu nepotřebujete žádné extra nářadí. Postačí jen základní vybavení a  dostatečně výkonná pila. Problém nastane v momentě, kdy je nutné strom pokácet takzvaným postupným kácením.

Postupné kácení je poměrně složité a je lepší ho přenechat profesionálním společnostem, pro které jsou arboristika a výškové práce denní chleba. Je potřeba nejen mnohem pokročilejšího a modernějšího vybavení jako jsou popruhy, lana, kladky či plošiny, ale také spousta zkušeností s prací ve výškách a s rizikovým kácením.

Co používáme v Rizikabezrizika.cz?

Pila MS 150TC: Ultralehký pomocník vhodný zejména pro práci v koruně. Ideální na prořezy a řezy menších větví, přesto dostatečně výkonná, aby přeřízla i větve silnější.

Pila MS 193T: Jedna z nejvýkonnějších „jednoruček“. Využíváme ji při postupném kácení, kdy je ideální na špalkování kmene do průměru kolem 40 cm.

Pila MS 261: Pila střední velikosti. Dostatečně výkonná pro kácení stromů ze země, ale přitom ještě realativně lehká pro využití při postupném kácení.

Buben: V kombinaci s pevnostní kladkou a spouštěcím lanem tvoří řetězec pro spouštění velkých částí stromů.

Spouštěcí lano: Má nosnost kolem 6 tun. Používá se při spouštění těžkých břemen.

Fukar: Používá se při závěrečném úklidu. Ideální pro zpevněné povrchy jako jsou chodníky či silnice.