Rizika bez rizika

Výškové práce a arboristika.

Kácení stromů bez povolení: Co vám hrozí?

Kácení stromů bez povolení už dávno nefunguje jako za starých časů. Dnes musíte mít před naprostou většinou kácecích prací povolení a mnohdy i opodstatnění toho, proč se chcete konkrétní dřeviny zbavovat. Existují ale zákonné výjimky a období, kdy povolení ke kácení stromů získáte bez problému.

Co mi hrozí při porušení zákona a kácení bez povolení?

Tou nejzásadnější otázkou je, co vám hrozí, pokud povolení nezískáte a i přesto se rozhodnete dřeviny pokácet. Na tohle vám dáme naprosto jednoznačnou odpověď. Vše je totiž uvedeno přímo v zákoně a to včetně konkrétních částek.

Pokud soukromá osoba bez povolení pokácí jednu konkrétní dřevinu, tak může skončit až s pokutou čítající 20 000 Kč. To ale platí pro jednotlivý strom. Pokud se pustíte bez povolení jako soukromník do kácení skupiny dřevin, rázem vám hrozí pokuta ve výši 100 000 Kč. V největším ohrožení jsou právnické osoby neboli různé firmy, které v případě nepovoleného kácení mohou obdržet pokutu až ve výši 1 000 000 Kč.

stromy

Co když dřevina ohrožuje majetek nebo zdraví?

Nejčastěji se dřeviny kácejí z důvodu, že se dostanou do fáze, kdy ohrožují zdraví nebo majetek konkrétní osoby. Nemusí jít vyloženě o poničený strom. Může se totiž jednat i o strom, který dorostl do tak velkých rozměrů, že není stabilní a ohrožuje okolní majetek.

V našich podmínkách je ale neprosto běžným případem moment, kdy je dřevina nějakým způsobem výrazně nebo potencionálně nebezpečná svému okolí na základě poškození. Přes území České republiky projdou ročně desítky bouří a orkánů a některé z nich jsou opravdu devastující. Mezi další příklady patří i dřeviny, které se začaly stářím štěpit.

Pokud se rozhodnete pokácet strom ohrožující majetek či zdraví, tak nejdříve musíte pořídit adekvátní dokumentaci. Připravte si buď posouzení od pověřené osoby nebo kvalitně pořízenou fotodokumentaci. Tyto důkazy o potencionálním nebezpečí pak musíte doručit příslušným orgánům nejpozději do 15 dní od pokácení dřeviny.

Problémy s povolením vyřeší profesionálové

Nejlepším řešením je obrátit se na profesionální společnosti jako je naše Rizikabezrizika.cz. Dokážeme sehnat povolení a zároveň stromy pokácet. Bez rizika. Naše specialita je arboristika a jiné výškové práce. A kdokoliv už někdy kácel, tak dobře ví, že se jedná o hodně ušetřeného času.