Rizika bez rizika

Výškové práce a arboristika.
Jak na štípání dřeva

Jak na štípání dřeva? Bezpečně a efektivně

Štípání dřeva se nevyhne nikdo z nás. Ať již bydlíte v rodinném domě, nebo se chystáte na chatu, tuto techniku byste měli dobře ovládat. 

Dřevo nařežte na správnou délku

Jak na štípání dřeva? Jako první bude potřeba dřevo nařezat. Pokud se na vašem pozemku vyskytují pořezané stromy, nejprve je pomocí motorové pily nařežete na špalky požadované délky. Při práci s motorovou pilou nezapomeňte na základní ochranné pomůcky. Helma s hledím, ochranné pracovní brýle, pracovní rukavice vhodné velikosti, ale také pracovní oděv s dlouhými rukávy a nohavicemi se budou samozřejmě hodit. 

TIP: Kácení ovocných stromů

Špalky řežeme nejčastěji na délku 30 až 40 centimetrů, aby se dobře vešly do krbu nebo kamen. Důležité je s motorovou pilou provádět kolmé řezy, aby byly oba konce špalku rovné a do kamen se skutečně vešly. Současně vám rovné řezy zajistí bezproblémové štípání špalků. 

Abyste měli správnou délku každého špalku, vyrobte si ještě před samotným řezáním pilou „míru“. Stačí laťka z masivního dřeva, kterou uřežete na potřebnou délku. Následně na „míru“ naneste libovolnou barvu, například pomocí spreje. Tak se vám nestane, že by se mezi množstvím dřeva ztratila. Míra musí dobře padnout do ruky, budete ji používat před každým řezem. Přiložte míru ke kmeni a proveďte řez tam, kde je její konec. Po prvním jemném zářezu již míru odhoďte a pracujte pilou oběma rukama. 

Připravte si špalek

Nyní máte dřevo nařezáno na potřebnou délku, aby se vám snadno vešlo do kamen nebo krbu. Můžete přejít ke štípání. Jako první si nachystejte špalek. Budete potřebovat rovný kus kmenu o průměru větším než 40 centimetrů. Na nízkém špalku byste se hodně nadřeli, takže zvolte takový, který má okolo 60 centimetrů. U nízkého špalku navíc hrozí, že minete a seknete se do nohy. Špalek by měl být umístěný ideálně do úrovně mezi vašimi koleny a pasu. Nyní se můžeme podívat, jak na štípání dřeva. 

Zvolte správnou sekeru

Zkontrolujte si, zda máte okolo sebe dostatek prostoru a můžete se sekyrou pořádně rozmáchnout. Na štípání tvrdého dřeva, mezi které se řadí například dub, buk, habr, nebo také jasan, se hodí sekera s delším topůrkem a širokou plochou ostří. Těmto sekerám se někdy také říká kalač. 

Jak na štípání dřeva, které je měkké nebo středně tvrdé? Abyste poštípali borovici, smrk, jedli, břízu nebo modřín, bude vám stačit menší sekera a úzké ostří. Kalač pro tuto práci nepotřebujete. 

Techniku si během chvíle osvojíte

Nebudete potřebovat mnoho síly, ale správnou techniku ano. Využijte švihu a síly gravitace. Při štípání se vyhýbejte sukům. Rukou, kterou píšete, uchopte topůrko blíže hlavy sekery, druhou rukou uchopte konec topůrka. Pokud na špalíku vidíte praskliny, udeřte do nich. Dřevo se snadněji rozlítne na dva kousky. 

Nezlobte se na sebe, pokud vám práce během prvních minut nejde. Vyprovoďte všechny “chytré pomocníky“ a radílky a dopřejte si chvíli o samotě. Během pár chvil se vaše technika zlepší a budete mít z práce radost. 

Štípejte mokré dřevo

Důležitá rada na závěr – štípejte vždy mokré dřevo. Tedy snažte se štípat dřevo co nejdříve poté, co se na vašem pozemku pokácí stromy nebo kdy vám přivezou dřevo z těžby. Mokré dřevo je dužnaté a je mnohem snazší s ním pracovat. Když vlákna vyschnou, budete muset vynaložit několikanásobné úsilí, abyste dřevo posekali. 

Kácení a štípání dřeva můžete nechat na profesionálech

Nechce se vám do této náročné práce? Přenechejte starost o dřevo společnosti Rizikabezrizika.cz. Péče o stromy, výškové práce, prořezy a kácení stromů v okolí Prahy jsou pro naši zkušenou partu samozřejmostí. Nezávazná poptávka vám ušetří přemýšlení.

Vytvořte si u nás nezávaznou poptávku nebo nás kontaktujte

Mail: info@rizikabezrizika.cz

Tel.: +(420) 607 524 264