Rizika bez rizika

Výškové práce a arboristika.

Technologický postup při kácení stromů krok za krokem

Kácení stromů je obtížnou činností, která vyžaduje preciznost a dostatek respektu. V některých případech to běžně zdatný kutil zvládne sám, ale jsou i případy, kdy je kácení extrémně složité a je potřeba profesionálních společností. Týká se to především kácení vysokých stromů v místech, kde není prostor na chybu.

Kácení stromu od začátku do úplného konce

Technologický postup při kácení stromů se může zdát jednoduchý, ale čím opatrnější a preciznější u něj budete, tím méně rizika z něj vzniká.

Jako první věc je potřeba zajistit okolí stromu. Ideálně odklidit cokoliv, co by se mohlo poničit. Pokud kácíte poblíž komunikací, tak pro jistotu dejte upozornění okolním chodcům a řidičům. Myslete i na to, že bude potřeba použít adekvátní bezpečnostní oblečení a prvky.

Při kácení nižších stromů s dostatkem prostoru je vše jednodušší, protože bude stačit jen klasický postup přímo ze země. Nejdřív určete úhel, kam si přejete strom položit a z této strany sekerou nebo pilou udělejte menší klín, který značí směr, jakým strom bude padat. Klín by neměl být příliš široký ani hluboký. Jde jen o narušení struktury stromu, nikoliv o invazivní zasažení. Jinak riskujete nekontrolovaný pád.

Jakmile máte strom neseknutý ve směru pádu, tak začněte opět pilou nebo sekerou opracovávat kmen z druhé strany. Vždy v momentě, kdy strom už do určité hloubky říznete, tak vložte dřevěný klínek, který bude pomáhat strom rozevírat. Pozorně u toho strom naslouchejte a dělejte si krátké pauzy.

Až začne strom popraskávat, tak buďte připravení na rychlé odskočení směrem od stromu, ten totiž může i při poklidném pádu nepříjemně pružit a je tak lepší být v daný moment v uctivé vzdálenosti. Od stromu odstupujte pochopitelně kolmo od směru, jakým strom padá.

Mnohem složitější technologický postup je při postupném kácení. Zcela upřímně – tuto metodu je lepší přenechat profesionálům jako je naše společnost Rizikabezrizika.cz, která je na podobné zákroky připravená. Navštivte například naši podstránku Arboristika, kde se dozvíte více.

Vybavení pro kácení stromů bez rizika

Jako první je potřeba probrat osobní vybavení, tedy oblečení, které byste měli mít při sobě. Samozřejmostí je kompletní oblečení od bot, přes klasický oděv až po rukavice, které by měly být odolné proti prořezu. Oblečení se většinou vyrábí v reflexních barvách, nebo alespoň obsahuje reflexní prvky, které mohou být v nouzové chvíli zásadní. Pro ochranu hlavy a obličeje je pak ideální použití klasické přilby pro výškové práce a pro skvělou ochranu je vhodný také celoobličejový štít z plexiskla, který ochrání oči, ústa a nos před různými odštěpy.

Mnohem nákladnější je vybavení pro kácení stromů. Pro kácení ze země vám většinou vystačí jen kvalitní sekera, popřípadě řetězová pila. Husqvarna, Stihl nebo Fiskars jsou značky, u kterých je kvalita samozřejmá.

Pokud ale potřebujete strom nejdříve očistit a chcete u toho být v bezpečí, tak už potřebujete mnohem rozsáhlejší sadu vybavení, která například obsahuje kvalitní lana z pevného materiálu odolného proti běžným poruchám. K lanu pochopitelně patří i různé popruhy a karabiny, které budou sloužit jak pro jištění ve výškách, tak i pro postupné a bezpečné stažení odříznutých větví a kmenů na zem. Takové kácení je však rizikové a je lepší se obrátit na profesionály. Koupě nebo zapůjčení potřebného vybavení se navíc už příliš neliší od částky, kterou zaplatíte profesionální firmě.