Rizika bez rizika

Výškové práce a arboristika.
měsíční dřevo

Co je měsíční dřevo?

Měsíční dřevo mate svým názvem. Nejedná se o žádné dřevo kácené za noci či ani v měsíčním období. Velice jednoduše a zkráceně řečeno se jedná o dřevo, které je kácené za zcela dokonalých podmínek pro zachování veškerých kvalit a vlastností. Jedná se o dřevo, které je většinou těžené profesionály a podle daných podmínek, které vám v článku poodhalíme.

Je měsíční dřevo mýtus nebo pravda?

Z názvu už můžete tušit, že se jedná o dřevo kácené ve spojitosti s měsícem. A nejedná se o měsíc časový, ale o měsíc jakožto přirozený satelit země. Dříve se věřilo, že v momenty, kdy je měsíc ve fázi ubývání, se kácené dřevo projevuje lepšími vlastnostmi. Spousta odborníků je k tomu velice skeptická a považuje to pouze za pověru. Existují ale důvody, proč by to mohla být pravda.

Pro některé jsou ty důvody, jak již bylo zmíněno, jen pouhá fáma. I proto masová výroba a průmysl na měsíční dřevo opravdu nemyslí. Jsou ale země, kde je tradice měsíčního dřeva opravdu hluboká. Patří mezi ně například Japonsko nebo evropské státy ze Skandinávie.

A proč by vůbec mělo být měsíční dřevo něčím unikátní? Mluví se o tom, že měsíční dřevo disponuje mnohem lepšími vlastnostmi a objemovou hmotností. Mezi ty nejdůležitější patří především větší odolnost a také to, že v něm netvoří praskliny způsobené vysoušením dřeva před zpracováním. Důležitá je i lepší barevná stálost, díky čemuž je schopné tvořit mnohem hezčí vzor v surovém i lakovaném stavu.

Teď je ale otázkou, co může způsobovat odlišné vlastnosti měsíčního dřeva oproti jakékoliv jiné těžbě dřeva? Způsobují to měsíční cykly a přírodní procesy, které v dřevě přirozené probíhají. Měsíc má na naši zemi mnoho vlivů a jedním z nich je například příliv a odliv. Jedná se o změny gravitačních a magnetických polí. Podobný efekt je k vidění také u měsíčního dřeva.

Jak a kdy tedy kácet měsíční dřevo?

Měsíční dřevo se i dnes kácí a je pravda, že mnohé nábytkářské firmy nebo výrobci kvalitních hudebních nástrojů na něj nedají dopustit. Dokonce i mnozí truhláři a umělci s dřevem měsíční dřevo vyhledávají a to právě pro jeho dobré vlastnosti.

Jak jej ale vykácet, aby byla jeho kvalita opravdu co nejlepší? Jak už bylo řečeno, tak by kácení mělo probíhat v období, kdy měsíc ustupuje, takže dny následující po úplňku. Stejně jako u moře, je přírodní fáze jiná také ve dřevě, a to konkrétně ovlivňuje mízu. Ta se v těchto dnech přesouvá ve větším množství do větví a opouští tak kmeny stromů. Díky tomu je dřevo mnohem lépe připravené na zpracování, protože menší množství mízy rychleji vysušíte. Zároveň je díky tomu menší riziko poškození kmene.

Větve musí být, co nejrychleji od stromu oddělené, a proto je ideální likvidovat větve ještě na stojícím stromě nebo je případně odbavit ihned po pokácení.

Postupné kácení stromů ale není nijak jednoduché a tak je na místě zvýšená opatrnost. Většinou je lepší přenechat takové úkony přímo profesionálům. K postupnému kácení je nutno použít rovnou několik druhů vybavení a především bezpečnostních prvků. Jedná se o speciální lana určená na stahování břemen a jištění při výškových pracích, bezpečnostní popruhy a k tomu pochopitelně i klasické vybavení pro kácení stromů.

S tím je v závěsu mnohem těžší manipulace. Proto je lepší takovou odbornou práci přenechat zkušeným arboristům. Veškeré větve, které se na stromě kácí je potřeba zajistit provazy, aby nikoho nezranily. Jakmile se tímto kácením doberete očištěného kmene, tak přichází na řadu pokácení kmene samotného.