Rizika bez rizika

Výškové práce a arboristika.

Suchý strom je lepší prořezat nebo rovnou pokácet?

Stromy na naší zahradě mohou být velice prospěšné. V létě poskytují stín, pod kterým se můžeme schovat před silným sluncem. Navíc mohou být zdrojem chutného ovoce, které můžeme sníst jen tak nebo si vyrobit různé zavařeniny. Některé z nich krásně vypadají, zejména když kvetou. Pokud je strom zdravý, je to prostě radost – mít ho na zahradě. Každý má ale svou životnost, a tak se může stát, že po čase začne chřadnout. Suchý strom není pěkný na pohled, a navíc může být také nebezpečný.

Suchý = nebezpečný

Strom, který začne usychat je vždy rizikem. Padající větve – ač způli vysušené – mohou způsobit nemalou škodu na majetku a poškodit také strom samotný. Mohou spadnout na plot, který strhne nebo může zničit cokoli co je pod stromem. Také by mohly způsobit újmu na zdraví – vašim domácím mazlíčkům, dětem, sousedům či komukoli, kdo se ocitne pod suchým stromem v nevhodnou chvíli. V takovém případě je třeba se stromu co nejdříve zbavit. Nebo jen odřezat suché větve?

Prořezávání stromů

Pravidelný řez je prospěšný pro každou dřevinu. Může mu odlehčit, takže bude poskytovat sice méně plodů, zato ale větších a vitálnějších. Avšak to není jediný důvod, proč stromy prořezáváme. Tím, že jej zbavíme nemocných a nedobře rostoucích větví, můžeme korunu stromu provzdušnit. To je dobré zejména jako prevence vzniku různých plísňových a houbových chorob stromu, jednak také sluneční paprsky mají lepší přístup ke všem plodům.

Prořezávání suchých větví

Při prořezávání platí jednoduché základní pravidlo – první jdou pryč suché a nemocné větve. Ty se nachází i na takových stromech, které ještě zdaleka nejsou suché celé. A není dobré kvůli jedné suché větvi podetnout celý strom. Dále se prořezávají větve křížící se, příliš husté, které by mohly představovat riziko. Příliš silný řez ale může strom značně oslabit. Takže i ze zdravého stromu můžete nesprávným řezem udělat suchý strom.

Kdy prořezávat?

Řez se provádí v různých termínech, podle toho, jaký řez budete provádět. Jedná-li se o řez zdravotní (tedy odstranění suchých větví například), pak řez provádíme v době vegetační, tedy od poloviny května do července. V tomto období je strom schopen reagovat co nejdříve na různá poranění. Navíc také vidíme, které větve je zapotřebí odříznout. Avšak řez tvarovací nebo redukční provádíme na konci zimy či časně zjara. Při takovém totiž může dojít k přílišné ztrátě důležitých životních tekutin stromu.

Prořezávat nebo kácet?

Starý a suchý strom, který má velké množství suchých větví, už nestojí za záchranu. Je lepší ho pokácet celý a případně nahradit novým, mladým stromkem. To, kolik větví můžeme ze stromu oříznout, záleží na jeho celkovém stavu. Vždy je lepší přistoupit k ořezu malých větví než jedné velké větve. Čím je strom starší, tím více bude mít suchých větví a tím hůře se z řezu bude vzpamatovávat.

Pro takový strom je velice těžké vzpamatovat se z ořezu jen jedné, i když velké větve. Pokud je tedy strom již celkově na pohled suchý, je lepším řešením pokácet jej rovnou celý. Při kácení stromů (i těch nemocných, je ale třeba za určitých podmínek kácení nahlásit na příslušný úřad).

Zkuste to bez rizika

Pokud se chcete stromu zbavit zcela nebo ho jen prořezat, můžete se spolehnout sami na sebe. Avšak práce ve výškách, a to ještě s těžkým strojem, jakým je motorový pila, může být velice nebezpečná. Pokud nechcete vystavovat své vlastní zdraví, můžete si povolat na pomoc odborníky. Oblast Prahy a jejího okolí zajistí naše společnost Rizikabezrizika.cz. Jsme profesionálové s dlouholetou praxí, pro které není problémem téměř žádná výšková práce. Může jít o rizikové kácení stromů nebo péče o stromy, výškové práce na budovách (jako je čištění fasád, oken nebo instalace různých prvků ve výškách) a spoustu dalšího.