Choroby ovocných stromů: Co může ohrozit vaše stromy?
Na nemoci netrpí jenom lidé, ale také zvířata a rostliny. Tak například choroby ovocných stromů jsou způsobeny houbami, bakteriemi a viry. Kromě nich mohou být příčinou onemocnění také neinfekční faktory, jako je nedostatek makroživin a mikroživin. I strom, který roste v nepříznivých podmínkách bude slabý a velice náchylný k chorobám. A nepomůže ani hnojivo, ani léčení onemocnění. Proto je důležité již při výsadbě stromu zjistit, jaké má požadavky na růst.
Příznaky chorob stromů
Choroby ovocných stromů se obvykle projevují na listech stromů – jejich zbarvením, tvarem, způsobu opadávání, ale také celkovým vzrůstem stromu, jeho tvarem nebo třeba předčasným opadem plodů či jejich vzhledem. Také příliš málo plodů může indikovat některé choroby. To, jestli strom zvládnete vyléčit, závisí hodně na správné identifikaci choroby – což může být někdy složité, vzhledem k podobným projevům některých chorob. Závisí to ale také na celkovém stavu stromu a vybraném způsobu léčby.
Antraknóza
Jedná se typicky o chorobu, které podléhá ořešák, nicméně i některé ovocné dřeviny, jako je například rybíz. Na infikovaných výhoncích se objevují velké žluté skvrny, které časem hnědnou, až černají. Zvětšují se a postupně začnou plochu listu zbarvovat do černa. U ořechů se skvrny vyskytují také na plodech, kdy jsou mírně prohloubené.
Antraknóza je houbové onemocnění, které napadá listy i výhonky. Infikované části rostliny je třeba odřezat a odstranit ze zahrady (nepatří do kompostu – ideálně spálit), na jaře je možné použít speciální prostředky proti této chorobě.
Fyziologická skvrnitost jablek
Tato nemoc je označována také jako hořká skvrnitost nebo pihovitost jablek. Typická je zejména pro mladé, bujně rostoucí stromy, které mají malé množství velkých plodů. Na jablkách se objevují propadlé hnědé skvrny, které mají hořkou chuť. Vznikají v důsledku nedostatku vápníku v plodech. Příčinou jejich vzniku je také nadbytek dusíku a draslíku.
Léčba probíhá vápněním a omezením dusíkatého hnojiva.
Moniliová hniloba
Choroby ovocných stromů mohou být indikovány na plodech, jako je tomu u moniliové hniloby. Ta se vyskytuje především u švestek, ale i u jabloní, třešní, broskvoní či meruněk. Projevuje se tak, že plody hnědnou a odumírají. Někdy odumírají taktéž květy nebo celé výhonky. Napadené ovoce je třeba odstraňovat, někdy i výhonky, které jsou napadené. Na trhu jsou dispozici postřiky proti nepříjemnému problému.
Kadeřavost listů
Listy jsou jakoby zarolované, obvykle zbarvené do žluta nebo červena. Na povrchu mají jemný šedobílý povlak. Listy postupem času opadávají, strom sice plodí, ale jeho kondice je ovlivněna – strom je například méně odolný vůči mrazu. Toto houbovité onemocnění je způsobeno houbou Taphrina deformans. Obvykle napadá broskve a nektarinky. Účinným řešením je odstraňování napadených listů a jejich likvidace, zastřihávání napadených výhonků, chemický postřik.
Padlí
Na slupce ovoce se objevují bílošedé skvrny, listy mohou červenat, poté zežloutnou a opadají. Příčinou jsou houby, které se rozšiřují větrem a deštěm. Tato nemoc se týká všech ovocných rostlin, zejména pak broskvoní, jabloní, hroznů a angreštů. Důležité je správné prořezávání stromů, které působí jako prevence. K léčbě se používají fungicidy.
Chraňte sebe i svůj majetek
Extrémně napadené stromy je lepší bohužel pokácet. Může to být ohromná škoda, zejména když se jedná o velký strom. Je to ale přijatelnější cesta, než aby se nemoci či škůdci šířili napříč vaší zahradou.
Kácení stromů ale přináší riziko – hrozí újma na zdraví či na majetku, pokud to provádíte bez jakýchkoli znalostí. Naše společnost Rizikabezrizika.cz působí v Praze a jejím okolí a zabývá se rizikovým kácením stromů, výškovými pracemi, jako je například údržba nebo čištění fasád, výškové montážní či demontážní práce či mytí oken skleněných budov. Se vším vám rádi pomůžeme.