Rizika bez rizika

Výškové práce a arboristika.

Jak vyrobit hnízdo pro jiřičky?

Jiřička je poměrně nenápadným ptákem, kterého zastínily mnohem známější vlaštovky. I tak je ale můžeme vidět velice často. Hnízdo si jiřičky vyrábějí tak, že bláto smíchají se svými slinami. Obvykle si je umísťují do bezpečných prostor, které jsou chráněny před kočkami a jinými predátory. Pokud se tedy rozhodnete vyrobit hnízdo pro jiřičky, je dobré co nejvíce napodobit, jak to dělají jiřičky samy. V současné době můžete tato hnízda zakoupit již hotová a umístit si je i svépomocí.

Krátce ze života jiřiček

Jiřičky jsou na tom podobně jako vlaštovky – na našem území je můžeme vidět obvykle od konce dubna až do října. Zimu a chladné jaro tráví v subsaharské části Afriky. Svá hnízda si pak mohou stavět na stěnách budov, v prostorách oken nebo třeba i pod mosty. Pokud je chcete letos přivítat i u vás doma, můžete jim nabídnout vlastnoručně vyrobené hnízdo. To navíc můžete umístit na takové místo, kde vám ptáci nebudou vadit. Jejich přítomnost můžete ocenit, protože se postarají o hmyz, který nás v létě tolik obtěžuje.

V období od května do září snášejí tři až pět vajec. Mladí opouští hnízdo po asi 18 až 24 dnech po vylíhnutí a učí se od svých rodičů. Na podzim s nimi odletí do teplých krajin. Dospělé jiřičky měří kolem 13 cm. První jiřičky můžeme pozorovat 24. dubna, kdy má svátek sv. Jiří – odtud také jejich název. Vracejí se na místa, kde hnízdily loni, nebo vyhledávají nová stanoviště.

Vytvořte si ochranu proti jiřičkám

Každoročně se populace jiřiček snižuje minimálně o 1 %. Na vině jsou měnící se podmínky v blízkosti lidských obydlí, kde jsou jiřičky zvyklé hnízdit. Jiřičky (podobně jako vlaštovky) jsou na soužití s lidmi zvyklé. Spousta lidí je však ve svých domovech nechce, protože je s jiřičkami spojené znečištění – myslí se tím výkaly těchto ptáků.

Pokud chcete ochránit váš majetek, ale zároveň udržet přirozenou populaci jiřiček, tak pro vás máme plán.

Vytvořte si ochranu proti jiřičkám přesně v těch místech, kde by mohly zahnízdit a to pomocí kovových hrotů. S tímto řešení vám dokážeme pomoci. Naše společnost Rizikabezrizika.cz provádí přesně tyto instalace a to zcela bez rizika.

Zároveň jim však v okolí domu postavte umělé hnízdo. Umělá hnízda eliminují znečištění, a přitom poskytují jiřičkám pohodlný domov. Navíc vás také může hřát skvělý pocit, že děláte dobrou věc – poskytujete domov potřebným a přitom užitečným zvířatům.

Jak vyrobit hnízdo pro jiřičky?

S pomocí sádry nebo samotvrdnoucí hmoty je velice jednoduché připravit jim vhodné hnízdo. Jeho výška by měla mít 15 cm na výšku, 25 cm na šířku a hloubku asi 10 cm. Polokulovitý tvar můžete dosáhnout s pomocí polystyrenové polokoule nebo dřevěného podstavce. Není potřeba být přehnaně precizní, jiřičky si hnízdo dodělají samy. Pokud vše uděláte správně, je velice pravděpodobné, že se k vám jiřičky napřesrok zase vrátí.

Jak vyrobit hnízdo pro jiřičky už víme. Jeho nevýhodou je skutečnost, že se pod ním tvoří poměrně dost trusu. Této nepříjemnosti se můžete zbavit tak, že pod hnízdo umístíte speciální dřevo nebo plech na zachytávání trusu. Pokud budete počítat s tím, že je po sezóně vyhodíte (navíc je můžete umístit nenápadně), budou vám jiřičky přinášet pouze užitek v podobě odchytávání nepříjemného hmyzu.