Rizika bez rizika

Výškové práce a arboristika.
odkornění dřeva

Jak na odkornění pokáceného dřeva

S pokáceným dřevem se dá dělat spousta věcí a většinou končí dřevo jen na otop. Lze jej ale využít i na další věci jako může být stavba nebo různé zahradní utility. Takové dřevo ale častěji nacházíme ve formě očištěné kulatiny, která je už kompletně odkorněná. V tomto článku vám představíme způsoby, jak se dá dřevo kvalitně odkornit a zároveň i pár rad, jak pokácet stromy.

Jak na odkornění dřeva různými způsoby?

Ten nejjednodušší a nejčastěji používaný způsob odkornění je čistě ruční práce. Odkornění probíhá přibližně stejně jako například hoblování dřeva, akorát se k němu užívají speciální nástroje. K odkornění ruční metodou vám stačí pořízek, kterým se může kůra velice jednoduše oddělit od dřeva. Vše je jenom o trošce cviku. Ostrý pořízek vezmete za oba úchopy a následně dlouhými táhlými pohyby hoblujete kůru z povrchu.

Mimo tohoto nejtradičnějšího způsobu opracování dřeva existuje i celá řada způsobů pomocí technologie. Ve výrobních závodech se kulatina opracovává a připravuje zcela odlišně a o její opracování se starají soustavy brusných kotoučů, které jsou schopny dřevo mimo odkornění také připravit na konkrétní rozměry.

Běžně dostupnými technologiemi pro ruční opracování mohou být nástavce na motorové pily nebo frézy na dřevo. Pro všechno ale platí, že se při technickém opracování může jednoduše porušit i dřevo jako takové, což při běžném opracování pomocí ručních metod vůbec nehrozí.

Pokud pak odbočíme od technologie opracování, tak je potřeba zmínit i dobu, během které byste měli dřevo opracovávat. Zdravé dřevo dokáže jako neopracovaný kmen čekat na zpracování dlouhou dobu, ale především v letních měsících se může stát cílem škůdců. Přímým sluncem a teplem se dřevo ohřívá a kůra kumuluje silné aroma dřeva uvnitř. To je doslova obdobou švédského stolu pro dřevokazné škůdce. Dřevo proto v létě opracovávejte co nejdřív od pokácení.

Jakými způsoby se dá dřevo kácet?

Kácení dřeva samotné probíhá několika způsoby a ze zásady záleží především na tom, jak moc vysoký a rozvětvený strom je. Pokud se jedná o menší strom nebo čistě jen strom bez rozvětvení, tak jej lze kácet přímo ze země. Větší stromy, a především stromy v blízkosti nemovitostí, je pak potřeba postupně kácet pomocí výškové metody.

Forma kácení ze země zahrnuje naprosto základní pokyny. Je potřeba nejdříve zvolit směr, jakým strom chcete pokládat. Poté je potřeba na straně, kam má strom padat naříznout hlubší klínek. A jako poslední bod už pak stačí z druhé strany rovnoběžně se zemí řezat do hloubi stromu. Jakmile dostatečně proříznete strom, sám začne přepadávat směrem do klínku, který jste připravili.

Výškové kácení je potom mnohem složitější. Potřebujete k němu speciální lana, popruhy a jištění. Kácení probíhá tak, že začnete od koruny stromu postupně odbavovat jednotlivé větve, které pomocí lan bezpečně stahujete dolů pod strom. Až když je strom dostatečně okleštěný nebo dokonce zkrácený, přichází na řadu kompletní likvidace pomocí řezu ze země.

Kdy práci raději přenechat profesionálům?

O práci je lepší požádat profesionály kdykoliv, kdy je kácení stromů rizikové nebo je u něj potřeba maximální efektivity. Navíc v případě postupného kácení platí, že jen málokdy nemusíte kupovat veškeré výškové vybavení. Když porovnáte cenu jednorázové investice do výškového vybavení s cenou likvidace od profesionální společnosti jako jsme my, vyjde vám mnohem levněji právě najmutí firmy. O bezpečnosti při práci a ochraně před škodami a újmou už ani nemluvě.