Rizika bez rizika

Výškové práce a arboristika.

Jak umýt fasádu

Šaty dělají člověka a stejně tak se dá říct, že fasáda dělá dům. Na první pohled se každý snaží mít zevnějšek nemovitosti, co nejhezčí. Pak je pochopitelně jedna velká radost koukat se na hotovou a připravenou fasádu po čerstvé instalaci. Jenže jak roky plynou, tak se neúprosné počasí a venkovní vlivy začnou podepisovat na kvalitě fasády. Je tedy potřeba ji čas od času dokonale umýt. Jak na to? To vám poradíme v tomto článku včetně několika šikovných rad a vychytávek.

Jak na umývání fasády krok za krokem

Na fasádě se zcela přirozeně začnou v průběhu let projevovat veškeré vnější vlivy. Někdy dochází i ke ztrátě původní barvy. Mnohem častější jsou ale pomalu vzrůstající nánosy bahna, písku a špíny. U stran orientovaných na sever se dokonce běžně objevují na fasádách lišejníky,mechy či plísně, kterým vlhká venkovní fasáda prospívá.

Tohle jsou nepřátelé, se kterými se potkáte při čištění fasády nejčastěji. Před vámi teď leží důležitý úkol. Vybrat si, jakým způsobem chcete fasádu čistit. V první řadě by mělo přijít takzvané suché čištění. Při něm byste měli z fasády odstranit veškeré hrubé nečistoty, které jdou bez použití přípravků a vody lehce sundat. Jde hlavně o větší strusky bahna a nečistot, poblíž ventilací a podhledů dokonce i ptačí trus, pavučiny a podobné nečistoty.

Teprve až s takto připravenou fasádou po první fázi čištění můžete přemýšlet o tom, jakou metodu zvolíte pro její finální očistu. Nejjednodušším řešením je čistění pomocí vysokotlaké pistole – lidově řečeno „wapky“. Jednoduše realizovatelné to je ale jen u přízemních domečků, protože v případě větších staveb potřebujete buďto výškové jištění nebo rovnou plošinu či lešení. Silný proud vody by měl v každém případě naprostou většinu nečistot postupně odstranit.

Může se ale stát, že se na fasádě ukážou silnější nečistoty. Jedná se například o mastné fleky, po kterých voda zákonitě steče. Tady se nebojte použít tu nejpraktičtější věc, která existuje. Vodu, mycí prostředek a klasickou houbičku na nádobí. Dávejte jen pozor, abyste používali správnou stranu houbičky (tu hladkou). Vyhnete se tak poškození omítky při silnějším drhnutí.

Velice častým případem jsou fasády, které jsou znečištěné různými plísněmi nebo mechy. Tady se vyplatí vyzdvihnout význam celé očisty fasády. Funguje to podobně jako se rzí u automobilu. Je to na první pohled estetická chyba, ale jakmile se nezačne řešit, tak se rozšíří a o to nákladnější to potom bude. To speciálně platí pro mechy a plísně. Pro podobné případy jsou k prodeji biocidní prostředky, které se na fasádu aplikují jako postřik. Tento postřik donutí mech a plísně „pustit se“ fasády a následně je celá nečistota jednoduše odstranitelná například zmíněnou „wapkou“.

Výškové práce přenechávejte specialistům

Takto si očistit fasádu u přízemního domku rozhodně není nic extrémně složitého. Do čeho byste se ale neměli pouštět, tak jsou výškové práce. Společnosti jako jsme my to vyřeší za vás.

Dokážeme vám nabídnout komplexní služby včetně zmíněného čištění venkovních fasád. Vše bez jakéhokoliv rizika úrazu nebo poškození majetku. Ke své práci používáme pouze certifikované a pravidelně kontrolované jistící vybavení pro výškové práce. Součástí naší praxe je pochopitelně také odborné školení, díky němuž jsou všichni pracovníci seznámeni s bezpečnostními náležitostmi spojenými s výškovými pracemi. Neriskujte své zdraví, když můžete mít k ruce opravdové profesionály.