Rizika bez rizika

Výškové práce a arboristika.

Síť proti holubům na balkón či lodžii: Jak na instalaci?

Možná vás to překvapí, ale ptactvo všeobecně je jedním z největších škůdců okolo staveb všeho druhu. Je jedno, zda máte balkón u baráčku nebo bydlíte ve vysokých patrech panelového domu. Vždy tady bude riziko, že odkrytou lodžii či balkón navštíví holub nebo jiný druh opeřence s cílem zde zahnízdit. Sítě jsou přitom jednoduchou a cenově dostupnou ochranou, do které se vyplatí investovat. V tomto článku si o nich vše povíme.

Jaké druhy sítí existují a jak efektivně dokáží ochránit?

Sítí proti holubům existuje celá řada. Většinou se sítě liší především designem a technologií výroby. Všechny ale mají jednu společnou věc. Jsou vyráběny ze speciálních tkanin, které v sobě snoubí několik důležitých vlastností. Zaprvé jsou velice odolné proti neustálému působení vnějších vlivů. Déšť, mrazy, slunce či silný vítr není pro sítě problém a ty tak neztrácejí na vzhledu ani na důležitých vlastnostech.

Sítě jsou realizovány pomocí různě velkých ok, v závislosti na tom, proti jakému druhu ptáka je chceme použít. Tato oka jsou dost malá, aby nepropustila holuby ani další hnízdící opeřence, kteří by snad mohli chtít využít prostory jako balkón, lodžii nebo podhledy u střech. Zároveň ale není síť přehnaně jemná a i přes vysokou nepropustnost opeřenců nebrání ve volném výhledu obyvatelům nemovitosti. Průměrná velikost oka je 50 x 50 milimetrů u sítí proti hloubům a 30 x 30 milimetrů u sítí proti jiřičkám. Tloušťka silné směsi tkanin se pohybuje okolo jednoho milimetru.

Standardní dělení sítí je často na uzlové či neuzlové. Některé průzkumy a porovnání se snaží jednu či druhou technologii vypíchnout oproti konkurenci. Jenže obě dvě si v reálu stojí velice podobně a žádný zásadní rozdíl mezi nimi není. Ohromnou výhodou sítí je právě jejich již zmíněná trvanlivost. Při neustálé expozici venkovním podmínkám dává naprostá většina výrobců garanci kvality mezi deseti až patnácti lety. Zpravidla se ale sítě používají i mnohem delší dobu, pokud nejsou nějak manuálně poškozeny. Jejich následující výměna pak není problém.

Jak probíhá montáž sítí proti holubům?

Sítě proti holubům se většinou instalují za pomoci jistící techniky a je proto lepší je přenechat specialistům na výškové práce. Sítě se totiž na budovu musí zakotvit a to se provádí mnohdy přímo do fasády mimo dosah z balkonu či lodžie. Poctivé zakotvení je přitom základ, protože pnutí sítě by mohlo způsobit vytržení povrchových typů ukotvení.

Po obvodu balkonu, lodžie či jakéhokoliv jiného objektu se musí nejdříve umístit speciální kotvy. Ty jsou ideálně z nerezového kovu a svojí životností vysoce převyšují životnost sítě. Víceméně jsou zde opravdu doživotně. Mezi oky kotev se potom instalují napínací lana, která znáte ze všech závěsných a napínacích systémů. Jedná se o lana tvořená nespočtem pevných drátů ve stočeném svazku. Teprve na tato lana se poté dávají klasické spony nebo se proplétají přímo skrze síť a dochází k napínání sítě jako takové.

Výhodou tohoto na první pohled složitého systému je, že převyšuje životnost sítí. Jakmile tedy dojde k poničení sítě, tak nemusíte řešit nová zakotvení. Do toho stávajícího stačí rychle a jednoduše instalovat síť zcela novou.

Na výškové práce jsme tady my

Ve většině případů se ale bude jednat o výškové práce, které jsou vysoce nebezpečné. Proto je lepší obrátit se na profesionály, kteří dokáží pracovat i ve výškách efektivně a s dodržením všech bezpečnostních norem. Rádi se i my, jakožto specialisté na výškové práce a arboristiku, postaráme právě o ochranu vašeho balkonu či lodžie. Neváhejte se nám kdykoliv ozvat!