Rizika bez rizika

Výškové práce a arboristika.

Bezpečnost práce ve výškách: Na co si dát pozor?

Výškové práce patří mezi ta nejrizikovější povolání a o poznání nebezpečnější jsou v moment, kdy je dokonce provozují amatérští kutilové. Málokdo totiž bez patřičného proškolení nebo poučení vedoucím pracovníkem tuší, kolik rizik zde číhá. A to se nebavíme pouze o vybavení, ale také o počasí a dalších podmínkách. V článku prozradíme, na co si dát pozor při provádění výškových prací.

Počkejte na ideální podmínky k práci

I profesionálové jsou jednou za čas nuceni odložit svoji práci kvůli špatným podmínkám. Platí to především pro zimní období a extrémní podmínky jako je silný vítr nebo dokonce bouře. U výškových prací platí, že i se všemi přípravnými pracemi se jedná o poměrně dlouhodobou záležitost. Nelze tak čekat, že přijdete, jste za deset minut na stromě a za hodinu už uklízíte po práci.

Veškeré plánování a přípravy zaberou nějaký čas a samotná práce ve výškách při dodržení bezpečnosti také trvá podstatně déle než na zemi. Proto si raději počkejte na den, kdy budete mít dostatečně dlouho kvalitní podmínky a nebudete muset práci přerušit.

Používejte oblečení a boty určené pro výškové práce

Pro výškové práce jsou i speciálně určené oděvy. U těchto oděvů je naprosto běžné, že jsou zvýrazněny reflexními prvky. Zároveň jsou ale dělány i z velice odolné tlusté tkaniny. Pokud ve výškách pracujete s ostrými předměty nebo dokonce pilou, tak byste měli mít vybavení proti prořezu. To je běžně k dostání v obchodech s pracovními oděvy a to včetně kvalitních rukavic.

Poslední velice důležitou součástí je obuv. Odolnost proti proříznutí by i u ní byla výhoda, ale zásadní je zde protiskluzová podrážka. I když budete dobře zajištěni, tak počítejte s tím, že případné nepříjemnosti ve vzduchu jsou stresující. A i přes dobré zajištění, které zabrání pádu, se můžete potlouct o okolní předměty.

TIP: Přečtěte si také doplňující článek, jak na vhodné vybavení pro kácení stromů.

Snažte se nepřeceňovat svoje možnosti

Jednou z nejdůležitějších věcí u výškových prací je schopnost odhadnout, kdy je ještě práce bezpečná a stačíte na ni se svými prostředky. Stejně tak musíme uvažovat také my a to ačkoliv jsme profesionální firma s proškolenými pracovníky a adekvátním vybavením.

Někdy může být například strom po vichřici nebo úderu blesku silně nestabilní. Pak je i to nejlepší jištění ohromný hazard a jedinou možností je práce z plošiny, které je pochopitelně mimo možnosti běžných kutilů. Važte proto pečlivě možnosti a snažte se pracovat jen do té míry, kdy máte nejen dovednosti pod kontrolou, ale také odpovídající vybavení.

Pracujte jen s kvalitním jištěním

Vybavení je přitom další důležitou součástí celé práce ve výškách. Jakmile jdete na strom, střechu, vysílač či jakoukoliv další výškovou stavbu, tak nesmíte spoléhat jen na své vybavení. Vždy musíte být vybaveni také bezpečnostními a jistícími prvky.

Jistící prvky většinou koupíte ve specializovaných obchodech, které se mohou specializovat jak na výškové práce, tak například i horolezectví. Základem jsou horolezecké popruhy, do kterých se nasedá. Ty vás jistí v oblasti boků a středu těla, čímž mají pod kontrolou nejméně stabilní část těla.

Pro různé práce je potom potřeba použít správná lana, především jejich tloušťku a délku. Lana byste přitom měli mít připraveny nejen pro sebe, ale také pro snášení likvidovaného materiálu, což jsou u stromů pochopitelně větve. Hlavním významem výškových prací a likvidování stromů od koruny je ochrana okolního majetku a lidí, takže nemá smysl nechat větvě samovolně padat.

Veškeré vybavení od lan až přes karabiny a popruhy by mělo mít certifikaci s konkrétními informacemi o užívání včetně povolené váhy a dalších hodnot. Závěrem byste měli vědět, že jakákoliv výšková práce se nedá dělat podle online návodu a měli byste být proškoleni člověkem, který ví co dělá.