Rizika bez rizika

Výškové práce a arboristika.

Jak opravit díry a praskliny v panelu

V České republice je ohromný počet panelových domů, které mají výhodu v trvanlivosti a dobré stabilitě. Častou nevýhodou však je, že se mohou rozevírat prostory mezi panely, kvůli čemuž v interiéru vznikají trhliny na malbě. Větším problémem ale je narušení panelu zvenčí. Může jít o díry po garnýžích, roletách nebo ohrádkách na truhlíky. V textu níže poradíme, jak krok za krokem opravit díry a trhliny ve vnější části panelu.

Opravit trhliny v panelu není těžké, chce to jen dostatek péče

Začneme od té nejdůležitější zásady při jakémkoliv opravování. Je jedno zda opravujete trhliny ve zdi, na panelu či v podlaze. Vždy počítejte s tím, že poškozené místo musí být dokonale vyčištěné. Proto vezměte štětec nebo proud vody a vypláchněte veškerý prach, který v daném místě je. Popřípadě pomocí šroubováku nebo špachtle odstraňte i povolené součásti stěny v okolí, které by potenciálně mohly vypadávat. Pamatujte tak, že před opravou musíte mít čistý otvor s pevnými hranami.

Pokud se jedná o otvor větší než několik centimetrů, který je výrazně hluboký nebo široký, nebude stačit jen klasické lepení. V tomto případě dejte do otvoru pevný materiál větší zrnitosti. Může to být drsnější štěrk nebo křemíkové oblázky, které vyplní většinu prostoru.

Na samotné tmelení vyberte vhodný a kvalitní tmel. Doporučujeme používat tmel na bázi polyuretanu. Ten totiž i po kompletním vytvrdnutí drží pružnost. Díky tomu se v panelu roztáhne a nevydrolí se tak, jako by to udělalo lepidlo na vodní bázi. Další podstatnou vlastností je montážní a provozní teplota. Obě vlastnosti jsou zobrazeny na obalech a ve většině případů se pohybují v rozmezí od několika stupňů kolem nuly až po vysoké plusové hodnoty. Snažte se vybrat takový, který má co největší rozsah.

Jakmile máte tmel vybraný, koupený a připravený, tak se můžete pustit do postupného tmelení. Pokud jde o menší díru, tak vám postačí jen jedna vrstva tmelu, která by měla díru v panelu zacpat až téměř po okraj.

Jestliže se však jedná o větší otvor, tak se snažte tmel nanášet postupně. Tedy zalepit díru do jedné třetiny hloubky, ponechat několik minut v klidu a až poté nanášet další vrstvu. Jde o to, aby se tmel udržel a nevytékal postupně ven. Zároveň ale nesmí před nanesením další vrstvy zcela ztvrdnout. Kdyby se to stalo, tak by se jednotlivé vrstvy nemusely spojit a hrozilo by, že vypadnou. Tmelu dejte dostatek času, aby vyzrál a vytvrdl. Čím větší je opravovaný otvor, tím větší časové rozmezí tmelu dopřejte k úplnému vyzrání.

Až je otvor zalepený, tak je nutné díru překrýt tenkou vrstvou venkovního materiálu. Může to být sádra pro venkovní použití nebo jakýkoliv druh omítkové fasády. Ta totiž zajistí, že se zalepený otvor neprodyšně uzavře a tmel tak časem nezačne vlhkostí a teplotou degradovat.

Co když jsou díry v nepřístupné části?

U některých oprav si nevystačíte bez výškové techniky. A přesně pro tyto případy jsme tady my – společnost Rizikabezrizika.cz. Realizujeme rovněž opravy trhlin a děr v panelových domech. Pokud jste si všimli trhliny na místě, kde nemáte bezpečný přístup, neriskujte své zdraví a život. Věřte, že my si s tím hravě poradíme.