Rizika bez rizika

Výškové práce a arboristika.
ořešák

Kdy a jak správně kácet ořech?

Ořech je strom, který u nás ve volné přírodě nepatří k naprosto běžným. Nepotkáte se s ním moc často a pokud ano, tak se většinou jedná o stromy ze sekundární neboli nechtěné výsadby. Jedná se o druh listnatého stromu, který nějakou část svého života produkuje plody v podobě klasických povětšinou vlašských ořechů, které na stromě rostou ve skořápce a zároveň i zeleném rostlinném obalu. Při úplné zralosti pak plody opadávají zcela samy nebo za jemné pomoci.

Ořech má rovněž hezké vzorování dřeva. Díky tomu je z něj v mnoha oblastech průmyslově zaměřená dřevina. Při jakémkoliv kácení se dřevo ořešáků schovává a používá například ke grilování pro sladké a poutavé aroma tohoto dřeva. Jenže strom to není ani zdaleka jen dokonalý a můžeme se setkat i s tím, že je jako většina listnatých stromů náchylný na zhoršené podmínky v podobě bouří či přívalů větrů.

ořech

Kdy kácet ořech?

Z výše vypsaného vyplývá, že se jedná o strom náchylný k nestabilitě. Může se tak jednoduše stát, že se například poblíž vašeho domu nebo jiné nemovitosti stane rizikem v podobě poškození střechy či automobilu. O momentech, kdy je ohrožen život ani nemluvě.

Ořešáky mívají velice silné a hluboké kořeny a není zde potřeba obávat se vývratu. Druhým a tím negativnějším případem jsou však pády poškozených a odštěpených větví. Ořešák má poměrně měkké dřevo a tak jej silnější vítr může poškodit.

Pokud se stal rizikem, tak je potřeba se ho zbavit a ideálně to udělat co nejdříve. V drtivé většině případů je jako správné období pro jakékoliv kácení určeno mimo takzvané vegetační období neboli především mimo měsíce intenzivního růstu a bujení. V roce 2015 však vešel v platnost nový zákon určující ovocné a zahradní stromy k pokácení bez potřeby povolení. Ořešáky, ačkoliv nejsou čistokrevné ovocné stromy, do této výjimky spadají. Pokud strom ohrožuje zdraví či majetek v okolí, tak je situace o to jednodušší.

TIP: Přečtěte si doplňující článek, jak a kdy kácet stromy.

Jak kácet ořech?

Kdokoliv ořech má, tak si musel všimnout toho, že má tendenci postupně růst především do šířky. Strom dosáhne dospělé výšky a od té doby se neustále roztahuje po vzoru atomového hřibu. Jeho organizace je větší a složitější každým rokem. Právě zde i vzniká nejčastější důvod jeho kácení, protože se množí listí a s vyšším věkem stromu ubývá plodů. A především v tomto období dochází k častým polomům a poškození větví, které jsou pak důsledkem ohrožení.

Pro dobře vzrostlý dospělý ořech určitě není správnou metodou kácení ze země, ale měli byste se pohybovat formou prořezu. Tedy postupně strom prořezávat a odjímat jeho části, dokud se nedostanete až k samotnému kmeni a ten jednoduše srazíte k zemi.

Kácení ořešáků je nejlepší přenechat profesionálům

Pokud máte vzrostlý ořech a potřebujete jej postupně prořezat, tak je lepší přenechat tuto úlohu profesionální společnosti, která má s těmito pracemi dostatek zkušeností a především disponují dostatečnou výbavou.

Naše společnost Rizikabezrizika.cz se dlouhodobě věnuje arboristice i kácením stromů v Praze a okolí. Máme proto k dispozici profesionální vybavení pro kácení z povrchu i pro postupné výškové kácení. Především se nemusíte bát o váš majetek.