Rizika bez rizika

Výškové práce a arboristika.
oplechování střechy

Návod: Jak na oplechování střechy

Oplechování střechy není tak náročný úkon, jak by se na první pohled mohlo zdát. Budovy je dobré oplechovat z toho důvodu, že chrání střechu před působením vody či vlivů počasí. Díky zatékání by mohlo dojít k narušení statiky celé střechy. A to je velice nebezpečné. Při vlastní konstrukci střechy je zapotřebí zachovat určitá pravidla. Jedním z nich je sklon 3° (minimálně), protože to je minimální sklon, při kterém nevznikají kaluže (a nezadržuje se vlhkost).

Jaké materiály jsou k dispozici?

První, co budete muset udělat, je vybrat plech, který na střechu použijete. Na trhu je dostupných hned několik variant. Zde je jejich výčet:

Měď: můžete je koupit ve formě plátů nebo svitků. Důležité je koupit takové, které budou odpovídat normám (například chemická čistota kovu). Měděné plechy se mohou pochlubit opravdu dlouhou životností. Jejich nevýhodou je, že jejich nádherně zlatooranžová barva se s postupem času změní na hnědou, případně na modrozelenou. Jedná se o přirozený proces. To, co spoustu lidí odradí, je vysoká cena mědi a také nemožnost kombinovat s některými jinými plechy.

Titanzinkové plechy: jsou asi o 60 % levnější než měděné plechy. Jejich výhodou je nižší hmotnost a odolnost vůči korozi. Tyto plechy nekombinujte s nezinkovanou ocelí a mědí, nebo s asfaltovými pásy.

Pozinkované plechy: jedná se o jednu z nejlevnějších možností, kterou si můžete vybrat. Na druhé straně je nevýhodou nižší životnost a nemožnost kombinace s mědí a nezinkovanou uhlíkovou ocelí.

Hliníkové plechy: jsou odolné vůči mechanickému poškození i vlivům počasí, nekorodují. Ani hliník nelze kombinovat s mědí.

Poplastovaný plech: jedná se o poměrně moderní materiál, který se i přes vrstvu plastu zcela vyrovná celokovovým variantám. Navíc práce s tímto materiálem je velice pohodlná.

Jak na boční oplechování střechy?

Je třeba se řídit základním pravidlem – při instalaci postupujte od okapu směrem k hřebenu střechy. Tam, kde se bude kovová deska dotýkat se zdí, naneste vrstvu těsnícího tmelu. Pořiďte si samořezné šrouby s těsnící podložkou, kterými budete kovové plechy připevňovat k latím a krovu. Je důležité, aby se plechy správně překrývaly.

Šrouby utahujte opatrně, protože někdy může dojít k prasknutí podložky. Že hrozí toto nebezpečí poznáte tak, že se okraje podložky zvedají. Neutažené šrouby jsou ale také problémem, protože pak by mohlo dojít k zatékání.

Oplechování komínu

K oplechování komínu budete potřebovat jeden spodní plech s okapnicí, který je nutné instalovat až na střešní krytinu. Proto si jej nechte nakonec. Dále budete potřebovat jeden vrchní plech a dva boční plechy, které je možné uložit i pod střešní krytinu. Rozvinutá šíře by měla být minimálně 33 cm. Po dokončení oplechování komína zajistěte krycí lištou.

Lemování nadezdívky

Pro lemování nadezdívky je zapotřebí plechu s okapnicí. Můžete se rozhodnout, jestli budete chtít oplechovat pouze shora nebo i ze stran. Hodně záleží na vašem osobitém vkusu. Plech vyspárujte směrem od fasády, protože to ochrání vaši omítku před stékající vodou. Okraje zakončete okapnicí, která musí být od nadezdívky v minimální vzdálenosti 3 cm.

Když na to nestačíte…

Navzdory všeobecnému názoru, že návod na oplechování střechy je snadný a že to zvládne dneska každý šikovnější kutil, nemusíte se stydět přiznat, že k této skupině lidí nepatříte. Přece jen, práce na střeše je práce ve výškách. Případný pád by mohl způsobit dlouhé marodění, s čímž se vážou finanční ztráty ze zaměstnání, nemluvě o možných trvalých následcích. Pokud jste z Prahy nebo okolí, můžete zavolat naši společnost Rizikabezrizika.cz. Ve výškách jsme jako doma! Jakékoli výškové práce na vaší budově zvládneme rychle a bez újmy na zdraví.