Rizika bez rizika

Výškové práce a arboristika.
řez ovocných stromů

Řez ovocných stromů: Jak na to?

Zdobí vaši zahradu ovocné stromy? Snažte se o to, aby ji ještě nějakou dobu zdobily. Dřeviny totiž nejsou ničím dlouhotrvajícím. Bohužel i krásné jabloně nebo hrušky mohou jednoho dne přestat plodit nebo je může napadnout nelítostná choroba. Abyste černým scénářům, po nichž následuje kácení, předcházeli, řádně o ně pečujte. Součástí této péče je i včasné prořezávání.

Pro bohatou úrodu i udržení tvaru koruny

Každý majitel ovocných stromků se rok co rok ptá, proč je vlastně řezání dřevin zapotřebí. Vždyť je to jenom práce navíc, může si někdy říkat. Jenže ve skutečnosti je to činnost veledůležitá. Stojí za bohatou úrodou i udržením krásného tvaru koruny.

Pravidelným a nepodceňovaným prořezáváním se také předchází zasychání stromu a tomu, že by příliš brzy přestal báječné ovoce plodit. Proto v okamžiku, kdy opadne sněhová přikrývka a zimní mrazíky nám dají své sbohem, popadněte pilu nebo zahradní nůžky a pusťte se do díla. Stromy o to doslova prosí.

Co strom, to jiný řez

Je mylné se domnívat, že všechny stromy se řežou stejně. Ve světě zahradničení platí, že co druh, to jiná růstová charakteristika. Čili co strom, to trochu jiný řez.

Při řezu je rozhodující jejich věk. Existuje rovnou několik typů řezu, a to:

  • Udržovací
  • Zmlazovací
  • Výchovný

Jednoleté stromy se zkracují o pár desítek centimetrů

Sídlí na vašem pozemku dřeviny, které nejsou starší jednoho roku? Pak takový strom zkraťte pouze o několik desítek centimetrů (maximálně o sedmdesát, osmdesát čísel). Očka do čtyřiceti centimetrů se vyslepí.

Pokud je jednoletý stromek s obrostem, pak se zkracuje až o devadesát centimetrů a kmínek do čtyřiceti čísel s vyčistí od oček a obrostu.

Dvouleté stromy zkracujeme rapidněji

Jiné je to v případě dvouletých dřevin, které zkracujeme až o 120 centimetrů. Zejména se zkracují silné boční výhody, ty nevhodné se ohnou. Pokud dochází k ohýbání, vždy se tak činí do vodorovné polohy.

Nejčastější chyby při řezu ovocných stromů

Stejně jako při jiných zahradních pracích, i při této činnosti se můžete dopustit mnoha chyb, jež poté mají neblahý vliv na stav dřeviny. Může dojít k narušení jeho plození nebo k zastavení růstu a podobným scénářům, které by posléze vedly k jednomu – ke kácení působivého dřevěného krasavce.

Pojďme si proto zmínit nejčastější chyby, kterým se vyvarovat, pakliže se k řezu ovocných stromů schyluje.

  1. Ponecháváme pahýly (důvodem je neznalost techniky řezu).
  2. Provedeme příliš radikální řez (během jednoho řezu bychom neměli odebrat více jak čtvrtinu strom).
  3. Vyholujeme větve (koruna nemusí být holá na to, aby byla vzdušná a dobře prostupná).
  4. Děláme příliš velké rány (jakákoli rána by neměla být větší než pět centimetrů).
  5. Zakracujeme výhony (tento krok nemá smysl, zejména pak u stromů starších pěti let).
  6. Provádíme řez každý rok (každoroční řez není potřeba, pokud nevlastníme sad, jenž by měl každým rokem plodit).

Je zapotřebí si uvědomit, že i když je prořezávání ovocných stromů zapotřebí, stále mluvíme o fatálním zákroku, který dřevinu poznamená. Nevhodné zakročení může být zkázou dřeviny, která doposud tak působivě zdobila vaši zahradu. Vyvarujte se základním chybám a ušetřete sebe i strom možných nepříjemností.

Pokud si s řezy ovocných stromů nejste jistí, svěřte tuto činnost raději odborníkům. Naše společnost Rizikabezrizika.cz se o vaše dřeviny postarají se zodpovědností a pečlivostí sobě vlastní. Součástí nabídky služeb je také instalace zábran proti ptactvu, kácení stromů nebo montážní a demontážní práce.