Vysoké stromy v zahradě: Jak je udržovat a prořezávat?
Máte pocit, že je vaše zahrada neobydlená, neútulná a že sousedé vám prakticky neustále koukají přes plot? Se vší pravděpodobností se rozhodnete vnést na svůj pozemek trochu soukromí a příjemnější atmosféru. A tak vysázíte stromy a keře. Zatímco někdo sází na menší druhy, jiní se chtějí pyšnit tím nejvyšším stromem v okolí. Pokud patříte do druhé skupiny, mějte stále na paměti zásady, jak je udržovat a správně prořezávat.
Než se pustíte do sázení
Jakožto správný majitel zahrádkář musíte mít jasno v tom, co na své zahradě chcete mít a kde to chcete mít. Potřebujete vykouzlit oázu klidu, nikoliv kýč, kdy při pohledu na něm vám bude běhat mráz po zádech. Proto si promyslete, jestli vytoužené stromky k sobě vůbec jdou a jestli se vzájemně nebudou bít.
Že nebudou? Skvěle! Podle velikosti vysazované dřeviny si vyznačte kruh. Jeho průměr by se měl pohybovat kolem jednoho až jednoho a půl metru. Z vyznačeného místa se odstraní veškeré travní drny a vykope se jáma tak hluboká, aby po vložení stromu byla dřevina ve správné výšce.
Strom se zpravidla zasype trochou substrátu, posledním krokem je pořádné zalití.
A péče o strom začíná
Mnozí majitelé zahrad se tímto přestávají o stromky starat. Jenže velice brzy dojdou k názoru, že to byla chyba. Nová vysázená dřevina chřadne, až se nakonec dojde do bodu, že se musí pokácet a se sázením se může začít znovu. Abyste předcházeli tomuto nemilému scénáři, o stromy řádně pečujte. A taková péče – ta s sebou nese i prořezávání.
Kdy vysoké stromy na zahradě prořezat?
Pily nebo velké zahradní nůžky (u mladých stromků) berte do ruky ve chvíli, kdy opadne sněhová přikrývka a kdy ptáci začnou znovu po dlouhé zimě prozpěvovat. Přesně v tomto období ovocné, vysoké stromy volají po řezu.
Jestliže jste majitelem také keříků, s nimi začněte nejdříve. Ano, i ty se na jaro prořezávají, aby jejich následná úroda byla víc než uspokojivá. Čili začněte vinnou révou, pokračujte přes maliníky a ostružiníky až po rybíz a angrešt.
Přichází čas na jádroviny
Až se nakonec dostanete k jádrovinám, které už za vysoké stromy můžeme považovat. Do této kategorie spadají především hrušky a jabloně. Jejich řez se liší podle toho, kolik jim ve skutečnosti je. Dělá se takzvaný udržovací řez, poté zmlazovací a následně výchovný. Většinou se odstraní kolmo rostoucí výhony, ostatní se zkrátí. Důvodem je, aby stromy nevkládaly svou energii do nových letorostů, ale spíše do plodin, které na nich začínají úderem léta zrát.
A nyní na meruňky a broskvoně
Plodí vaše vysoké stromy v zahradě spíše meruňky a broskvoně? Po jabloních a hruškách přichází čas právě na ně. Tento typ dřevin se prořezává zpravidla v okamžiku, kdy začínají rašit a kdy je jisté, že se zimní mrazíky už neobjeví. Pokud by došlo k úderu zimních mrazíků, pravděpodobně se do vzniklých ran dostane škůdce nebo nějaká choroba a dřevinu je poté zapotřebí pokácet.
Když je kácení zapotřebí
Že se tento černý scénář naplnil? Poškodila zlá choroba nebo škůdce původně zdravý strom natolik, že ho nelze zachránit? Nebo na vaší zahradě sídlí stromeček, který svým stářím dávno přesahuje ostatní dřeviny na pozemku? Kácení je někdy holt třeba. Berme to ale tak, že pokácením jednoho stromu vznikne prostor pro růst nového.
Abyste si však kácením neublížili nebo neponičili jiné stromy či keře v zahradě, povolejte na pomoc profesionály. Naše společnost Rizikabezrizika.cz se věnuje rizikovému kácení stromů, ale nejen tomu. Podáme pomocnou ruku i při montážních a demontážních pracích, instalaci reklamních bannerů nebo mytí oken či jiných skleněných ploch. Nehazardujte zbytečně se svým životem. Raději povolejte ty, kteří jsou v odvětví zběhlí.